Poradnik snowboardowy

Odpowiedni dobór sprzętu snowboardowego, to kluczowy czynnik mający wpływ praktycznie na wszystko, co związane jest z uprawianiem snowboardu niezależnie od poziomy zaawansowania. Niniejszy poradnik zawiera wszystkie niezbędne informacje, których wykorzystanie pozwoli Tobie nieustannie cieszyć się snowboardingiem.

ps.
jeśli jesteś leniuchem i po prostu nie chce Ci się go przeczytać, skontaktuj się z nami. Może, jak nam się zachce, pomożemy.

decha.png

Deska snowboardowa

Niewątpliwie najważniejszym elementem snowboardingu jest deska snowboardowa. Jej odpowiedni dobór ułatwi start i szybki progres początkującym, zaś zaawansowanym pozwoli odkrywać nowe obszary tego sportu

PRZEZNACZENIE DESKI

praktycznie wszyscy producenci desek snowboardowych opisują w jednoznaczny i podobny sposób przeznaczenie desek snowboardowych, co znakomicie ułatwia ich dobór pod tym kątem. Parametr ten w sposób ogólny opisuje zachowanie się desek snowboardowych w określonych warunkach terenowych. Jedne z lepszych desek to: Jones, Slash, Nidecker, Yes, Flow.

am.pngAll Mountain – uniwersalne, stosunkowo łatwe deski, do jazdy po  przygotowanych stokach jak i poza nimi w niezbyt trudnym terenie.  Przeznaczone głównie dla początkujących i średnio zaawansowanych  snowboardzistów, którzy znajdują się na etapie poszukiwania swojego  stylu jazdy. Są jednak w tej kategorii również deski z naprawdę wysokiej  półki dla tych, którzy chcą mieć jedną deskę do wszystkiego.

am.pngFreestyle – deski do jazdy w snowparkach, stosunkowo miękkie o symetrycznym kształcie i sztywności, zwane również Twin-tip. Jazda na switchu to standard na tego typu deskach. Cofając na tyle, na ile jest to możliwe stance, można z niej umownie zrobić deskę kierunkową. Należy jednak pamiętać, że ze względu na jej symetryczną budowę, nie do końca będzie się ona zachowywać jak typowa deska kierunkowa.

FreerideFreeride kierunkowe deski o znaczącym setbacku, stosowane głównie do szybkiej jazdy po przygotowanych trasach i poza nimi w trudnym terenie oraz puchu. Konstrukcyjnie, krótszy, sztywniejszy tail ułatwia trzymanie deski w skrętach przy dużych prędkościach natomiast wydłużony nose znacząco pomaga podczas surfowania w puchu.

SnowSurfSnow Surf – krótkie, kierunkowe, szerokie deski, o charakterystycznym fish tailu, przeznaczone do surfowania w głębokich puchu oraz w lesie ze względu na swoją zwrotność. Jazda krótkim, dynamicznym skrętem na krawędzi również może sprawić wiele satysfakcji.

JibbingJibbing – stosunkowo krótkie, Twin-tipowe deski o lekko podwiniętych krawędziach, ułatwiających jazdę po murkach, boksach i rurkach. Praktycznie deski tego typu, ze względu na swoją konstrukcję, nie mają innego zastosowania.

CarvingCarving – twarde, kierunkowe deski w camberze, do naprawdę szybkiej jazdy na krawędzi po przygotowanym terenie.

ButteringButtering – to stosunkowo krótkie, miękkie, symetryczne deski do zabawy i wykonywania przeróżnych tricków i rotacji na płaskiej desce.

KSZTAŁT DESKI - parametr ten opisuje rozłożenie środka ciężkości ridera w osi wzdłużnej deski. Wyróżniamy dwa podstawowe kształty: symetryczny zwany potocznie Twin Tip oraz kierunkowy, czyli Directional. 

Twin Tip

Twin Tip – deski symetryczne, przód i tył deski są takiej samej długości, środek ciężkości rozłożony centralnie, kształt stosowany głównie w deskach Freestyle'owych i Jibbowych.

Directional – Są to kierunkowe deski charakteryzujące się wydłużonym nosem w stosunku do jej taila. Stopień tej asymetrii określa setback podawany zazwyczaj w milimetrach. Deski tego typu sprawdzają się najlepiej podczas agresywnej jazdy na krawędzi po przygotowanych stokach oraz poza trasami w puchu. Kształ tej najczęściej jest stosowany w deskach typu Freeride.

Deski typu wide

Deski typu wide – są to celowo poszerzone w talii deski dla snowboardzistów, którzy używają butów w rozmiarze 45 i większych. W ten sposób deski tego typu nie ograniczają w żaden sposób stylu ich jazdy takiej osoby.


KONSTRUKCJA DESKI – zmiany, jakie przez lata mają miejsce w konstrukcji desek snowboardowych, świadczą o ciągłym rozwoju branży snowboardowej. Początki snowboardingu to klasyczny camber.  Obecnie, niemalże każdy producent oferuje swoje customowe konstrukcje, więc jest w czym wybierać. A jest to czynnik zaliczany do jednego z bardziej znaczących, definiujący właściwości desek oraz ich dobór dla konkretnych wymogów każdego ridera.

 Camber

Camber – to tradycyjna konstrukcja, której cechą charakterystyczną jest to, że podczas jazdy praktycznie cała powierzchnia deski ma styczność ze śniegiem podobnie jak aktywna krawędź przy skrętach, co zapewnia desce doskonałe trzymanie. Deski o takiej konstrukcji są stosunkowo twarde, o sporym popie, co gwarantuje ich stabilność przy wyższych prędkościach, jednak wymagają od riderów wysokich umiejętności technicznych. Skręty muszą być wycinane precyzyjnie bo w przeciwnym przypadku tzw. złapanie krawędzi może skończyć się bolesnym upadkiem lub nawet kontuzją. Konstrukcja wykorzystywana do budowy desek typu: freeride, freestyle, race.

Power Camber innowacyjna wersja tradycyjnego profilu typu Camber opracowane przez markę Jones, ze wszystkimi jego zaletami, ale pozbawiona efektu „łapania krawędzi”. Promień skrętu deski zwęża się w kierunku końców deski zaś krawędzie w miejscu styku z podłożem są uniesione o jeden stopień. To fazowanie profilu uwalnia krawędzie tam, gdzie lubią ona zaczepiać o podłoże. W konsekwencji uzyskano profil o tradycyjnym, solidnym popie i stabilność kierunkowej cambera z luźniejszym, mniej chwytliwym czuciem deski.

 

Surf Rocker - Niestandardowy profil typu rocker tip zaprojektowany przez surfera Chrisa Christensona i mający zastosowanie w modelach desek typu Snow Surf. Rocker zaczyna się tuż przed przednimi wiązaniami, zaś ogon deski unosi się tuż za tylnym wiązaniem. Kiedy obciążasz ogon deski, nos wynurza się z łatwością nawet z najgłębszego śniegu.

 

Clasic Rocker – nazywany potocznie bananem. Deski o takim profilu posiadają wygięte do góry nose i tail, co zapewnia swobodę jazdy, zwrotność i wykonywanie trików na płaskiej desce praktycznie bez efektu łapania krawędzi. Minusem takiego rozwiązania jest słaba stabilność przy większych prędkościach co definiuje jednoznacznie przeznaczenie tego typu desek. 

Flat – totalnie płaska konstrukcja wykorzystywana głównie w deskach typu Freestyle. Taki sobie parapet.

Hybrid – praktycznie każdy producent posiada własne konstrukcje łączące kilka tradycyjnych profili. W wyniku takich mariaży powstają mniej bądź bardziej udane konstrukcje zazwyczaj wykorzystywane przez doświadczonych riderów. Przed zakupem tego typu deski warto dokładnie zapoznać się możliwościami jakie oferują np. kontaktując się z producentem, czy też dystrybutorem danej marki.  


RODZAJ ŚLIZGU DESKI – jest to element odpowiedzialny za osiąganą przez deskę prędkość. Ślizg najwyższej klasy oferuje najwyższe prędkości, wymaga jednak częstej pielęgnacji a deski z takim ślizgiem należą do najdroższych.

tlocz.png

Tłoczony (extruded) – ślizg stosowany w tańszych modelach desek lub w tych, które nie wymagają najwyższych prędkości. Łatwy w konserwacji i naprawie.

spiek.png

Spiekany (sintered) – ta klasa ślizgu posiada wewnętrzny podział. Im wyższy numer tym wyższa klasa (7000, 9000, 9900). Są to szybkie i ultra-szybkie ślizgi, które wymagają dość częstej konserwacji aby wykorzystać ich możliwości w 100%.   


FLEX DESKI – czyli sztywność lub twardość deski. Te miękkie są łatwe w prowadzeniu, i z reguły adresowane do początkujących snowboardzistów. Co prawda nie pozwalają na szybką jazdę, ale w dużym stopniu ułatwiają naukę. Deski o średniej i wysokiej twardości oferują lepszą stabilność jazdy, precyzję w prowadzeniu i wycinaniu skrętów, doskonałe trzymanie krawędzi, zapewniają lepszą  dynamikę jazdy i wyższe  prędkości końcowe. Jak łatwo się domyśleć, wymagają od ich użytkowników wyższych umiejętności. Parametr ten może być opisywany w dwojaki sposób:

a/ w skali od 1 do 10 gdzie im wyższy numer, tym sztywniejsza deska

b/ opisowo – miękka, średnia, twarda.  


Wiązania snowboardowe

Wiązania muszą pasować i współpracować z jednej strony z deską, z drugiej zaś z butami snowboardowymi, w których tkwią nasze stopy, za pomocą których sterujemy deską. Generalnie rzecz ujmując, jeśli mamy miękką deskę – dobieramy do niej miękkie wiązania zaś do twardej deski – twarde wiązania. Poniżej omówimy szczegółowo te kwestie. Przodujące marki na rynku, polecane przez nas to: Jones, FlowNowDrakeNidecker


 
Baza, zwana również podstawą - to płyta, wykonana z kompozytów, aluminium lub z obu tych komponentów jednocześnie. Bazy aluminiowe są sztywniejsze jednak w żaden sposób nie tłumią drgań co w ekstremalnych warunkach może skutkować jej odkształceniem. Dlatego, w połączeniu z bazą, często stosowane są  elementy amortyzujące drgania. Mogą to być elementy punktowe w miejscach styku bazy z deską (wiązania Now) lub cienkie warstwy gumy bądź pianki EVA, pokrywające całą spodnią powierzchnię bazy. Oba te rozwiązania, oprócz zapewnienia odpowiedniej amortyzacji, mają również za zadanie idealne dopasowanie i przyleganie powierzchni bazy do deski snowboardowej. Baza posiada otwór montażowy, umożliwiający połączenie jej z deską za pomocą dysków (talerzyków). Do bazy przymocowane są pozostałe elementy wiązań takie jak: paski (strapy) śródstopowe i palcowe, łyżka (hi-back) oraz piętka. Wskazane jest, żeby baza posiada regulowany pedał gazu oraz warstwę amortyzującą pod piętą. Istnieją również rozwiązania, w których cała górna powierzchnia bazy wykonana jest z pianki EVA.  

Łyżka - czyli hi-back. Jej ustawienie ma wpływ na naszą pozycję na desce. Im łyżka ustawiona jest pod ostrzejszym kątem, tym nasza pozycja jest niższa. Taka pozycja z kolei zmienia kąt natarcia deski na tylną krawędź. Zdecydowanie zalecamy testowanie różnych ustawień kąta nachylenia łyżki. Kolejny element, za który odpowiedzialny jest hi-back to zapewnienie lub ograniczenie ruchomości bocznej. Wynika to z odpowiedniego profilu łyżki. Jeśli jest ona w miarę płaska to w żaden sposób nie będzie ograniczać nam ruchomości bocznej. Jeśli zaś np. zewnętrzne krawędzie są zaokrąglone, ruchomość ta jest ograniczona i przekłada się na tzw. wsparcie boczne, pożądane np. przy szybkiej jeździe. Kupując wiązania warto mieć ze sobą buty by sprawdzić, czy oba te elementy dobrze do siebie pasują. 

Strapy – inaczej paski - śródstopowy, palcowy lub jeden strap jak ma to miejsce w przypadku marki Flow. Wyposażone są w pompki, dzięki którym spinamy je z paskami zębatymi z odpowiednią siłą unieruchamiając buty w wiązaniach. Dobrze jest sprawdzić, z jakiego materiału wykonane są pompki. Te, wykonane z tworzywa są delikatniejsze od aluminiowych, jednak prawidłowe ich użytkowanie zapewni również długi czas pracy. Obecnie pasek palcowy występuje w formie cap strap czyli ma możliwość zapinania go na czubek buta. Rozwiązanie to jest o tyle lepszym rozwiązaniem od  starszego typu paska palcowego zapinanego przez wierzchnią cześć buta, że nie wymaga dużej siły aby dobrze unieruchomić but w wiązaniu.  Należy mieć na uwadze, że strapy posiadają różny kształt,  sztywność i zakres regulacji, więc dobrze jest kupując wiązania mieć ze sobą buty aby sprawdzić dopasowanie tych elementów. 

Flex wiązań – wskazane jest, aby twardość wiązań nie odbiegała od twardości deski i butów. Tak dobrane wiązania zapewnią odpowiednią reakcję deski na impulsy sterujące ridera i precyzję prowadzenia.

 

 

EST (the channel) - system płynnej regulacji stancu oraz kątów, opatentowany przez markę Burton. Wiązania mocowane są do szyny w desce za pomocą 2 śrub. Większość producentów oferuje w komplecie dyski do desek Burton z systemem channel.  


Buty snowboardowe

Buty snowboardowe

Zakup źle dobranych butów może obrócić w koszmar wyjazd na deskę.  To właśnie w nich spędzamy praktycznie cały dzień. Jeśli podczas pobytu na śniegu zapominamy, że na nogach mamy buty snowboardowe, oznacza to, że dobraliśmy je idealnie. Komfortowe, wygodne, z odpowiednią regulacją i dobrze trzymające piętę – tego właśnie potrzebujemy. To czy nazywają się Nidecker, Northwave czy też ThirtTwo nie ma żadnego znaczenia. Zapomnij o napisach na metkach i pudełkach. Szukaj ich tak długo, aż znajdziesz te idealne.


PODESZWA
 –
ten element buta  odpowiedzialny jest za dopasowanie do wiązań snowboardowych, amortyzację oraz za bezpieczne poruszanie się po śniegu.
WKŁADKA WEWNĘTRZNA
 – to właśnie z wkładką wewnętrzną Twoja stopa oraz łydka ma bezpośredni kontakt. Powinna ona być tak wyprofilowana, żeby idealnie mogła się dopasować do kształtu stopy. W szczególności należy zwrócić baczną uwagę na kostkę, piętę i podbicie. I to w obu butach! Zdarza się, że nasze stopy są nie do końca symetryczne dlatego należy mierzyć bezwzględnie oba buty. W przypadku, gdy nasze stopy nie są tej samej długości, należy dobrać rozmiar do stopy dłuższej. Ponadto, buty wewnętrzne posiadają systemy wzmacniające piętę, komfortowo wyprofilowane i ukształtowane okolice kostek oraz mniej bądź bardziej rozbudowany system wiązania wkładki wewnętrznej. Warto dopytać, jakie elementy amortyzacji są zastosowane w danym modelu. Z reguły jest tak, że im droższy but, tym materiały i zastosowane systemy w danym modelu są wyższej klasy. Warto wybrać buty, które posiadają wkładkę termo-formowalną. Tego typu wkładka jest wygrzewana w specjalnym piecu po czym zakładamy je. W czasie stygnięcia dopasowuje się idealnie do kształtu naszej stopu.  Jednak podstawa to mierzyć, mierzyć i jeszcze raz mierzyć buty. Nawet po zakupie – przyjdź do domu, załóż buty i obejrzyj np. wiadomości w TVP1. Jak cię szlak nie trafi to znaczy, że buty są ok.

SYSTEMY SZNUROWANIA – tradycyjna sznurówka, różne wersje systemy szybkiej sznurówki, system BOA. Jest w czym wybierać. Każdy z nich ma swoje zalety i wady co opiszemy poniżej.

Tradycyjny – klasyczna sznurówka, w której nic się nie zatnie. Jednak precyzyjne zawiązanie buta wymaga dość sporo siły co niespecjalnie odpowiada płci pięknej.

System szybkiego sznurowania (quick lace, speed lace) – systemy te, w zależności od producenta, różnią się sposobem prowadzenia linek oraz ich blokadą.  Z reguły posiadają dwie niezależne sekcje, odpowiedzialne za wiązanie cholewki i dolnej części buta zaś samo wiązanie zajmuje chwilę. Systemy te o wiele bardziej odpowiadają Paniom, gdyż wymagają o wiele mniej siły, do skutecznego zawiązania buta snowboardowego. 

BOA – opatentowany system wykorzystujący stalowe linki oraz specjalnie skonstruowane pokrętła. W tym przypadku siła praktycznie nie jest wymagana, ale trzeba się nakręcić. Rozsznurowanie butów też

nie nastręcza żadnych problemów. Istnieją wersję z pojedynczym pokrętłem, oraz bardziej zaawansowane rozwiązania z podwójnym systemem BOA.


FLEX BUTÓW
– tak jak w przypadku wiązań i desek snowboardowych, buty też charakteryzuje ich twardość i ma przełożenie na skuteczność i precyzję prowadzenia deski. 

ROZMIAR – to jest podstawa przy doborze butów snowboardowych. Powinien być dobrany na styk. Żadne pół czy cały numer zapasu, jak co poniektórzy sprzedawcy doradzają w zależności od tego, co mają na półce. Jeśli masz jakiekolwiek wątpliwości co do wyboru, szukaj do skutku. W naszym sklepie podajemy rozmiary w centymetrach. Zawsze sprawdzaj tabele rozmiarów. 


Gogle

Gogle snowboardowe

Jazda bez gogli to jak jazda …. bez gogli. Nie polecamy. Gogle przede wszystkim chronią nasze oczy, poprawiają kontrast i widzenie w trudnych warunkach, gwarantują odpowiednią przepuszczalność promieni słonecznych w warunkach pełnego nasłonecznienia. Poniżej omówimy szczegółowo, na co zwrócić uwagę kupując gogle. Najlepsi producenci gogli to Spy, Dragon, Arnette


SZYBKA
 – to umowne określenie. Obecnie jest to zestaw dwóch szybek wykonanych z najlepszych materiałów, gwarantujący perfekcyjne widzenie i ochronę przed promieniowaniem UV. Zewnętrzna szybka posiada dodatkową warstwę zabezpieczającą ją przed zarysowaniami oraz powłoki lustrzane o różnej barwie zapewniające odpowiednią przepuszczalność promieni słonecznych.   Kolor samej szybki określa jej przeznaczenie i przydatność do panujących warunków tzn. stopień zachmurzenia czy też pory dnia. Dla przykładu – do jazdy w pełnym słońcu najlepsze są ciemne szybki, z reguły brązowe lub szare z powłoką lustrzaną zaś do jazdy nocnej – żółte lub całkiem przezroczyste. Każdy taki zestaw szybek posiada system wentylacji zabezpieczający gogle przed parowaniem. Producenci gogli posiadają w kolekcji kilka modeli o różnej wielkości i parametrach. Pamiętaj, żeby kupując gogle mieć ze sobą kask. Szczególnie jest to wskazane przy wyborze dużych gogli, o szerokim kącie widzenia.

OPRAWKA – wykonana jest z lekkiego, elastycznego i wytrzymałego tworzywa, gwarantującego idealne dopasowanie do kształtu twarzy użytkownika. Tego typu oprawka nie odkształci się i nie pęknie nawet przy ekstremalnie niskich temperaturach.

PASEK - powinien być szeroki, z powłoką silikonową od wewnętrznej strony, zapewniającą idealne trzymanie powierzchni kasku oraz płynną regulację jego długości

Lock Steady 

to system szybkiej wymiany szybek wprowadzony przez markę Spy.  Umożliwia on błyskawiczną wymianę szybki w zależności od zmieniających się warunków atmosferycznych.

Odzież


Odzież snowboardowa

W zamierzchłych czasach jeżdżono nawet w dresach. Łatwo się domyśleć jak taki delikwent wyglądał po pierwszym upadku. Mokry tyłek zwisający do kolan. Doceńmy więc postęp technologiczny i korzystajmy z niego aby zabawa na śniegu była tylko przyjemnością. Przy wyborze kurtki bądź spodni snowboardowych kierujemy się dwoma parametrami charakteryzującymi materiał, z jakiego zostały one wykonane. Są to: wodoodporność i oddychalność.

Wodoodporność

Wodoodporność – literalnie, jest to parametr informujący o tym ile mm słupa wody jest w stanie wytrzymać dany materiał bez przemakania.  Wodoodporność 15 000mm oznacza, że w warunkach laboratoryjnych dany materiał nie przemoknie pod naciskiem słupa wody o wysokości 15 000 milimetrów). Im wyższy ten parametr, tym tkanina jest wyższej jakości zapewniając lepszą wodoodporność.

Oddychalność

Oddychalność

W zamierzchłych czasach jeżdżono nawet w dresach. Łatwo się domyśleć jak taki delikwent wyglądał po pierwszym upadku. Mokry tyłek zwisający do kolan. Doceńmy więc postęp technologiczny i korzystajmy z niego aby zabawa na śniegu była tylko przyjemnością. Przy wyborze kurtki bądź spodni snowboardowych kierujemy się dwoma parametrami charakteryzującymi materiał, z jakiego zostały one wykonane. Są to: wodoodporność i oddychalność.

GORE-TEX

Materiałem o najlepszych parametrach technicznych wciąż pozostaje produkt amerykańskiej firmy Gore o nazwie GORE-TEX®. Podstawą tego materiału jest cienka, wodoszczelna, oddychająca membrana GORE-TEX®. Materiał ten wykorzystują do produkcji odzieży snowboardowej wszyscy czołowi producenci branży sportów zimowych tacy jak: Volcom, Westbeach, ThirtTwo.  

Uzupełnieniem naszego stroju są dodatki, bez których najlepsza kurtka i spodnie na nic się nie przydadzą. Są to: rękawice snowboardowe, skarpety snowboardowe oraz bielizna termiczna.

Rękawice snowboardowe mogą mieć 5, 2 lub 1 palec. Rękawice pięciopalczaste zapewniają pełną ruchomość natomiast te z jednym palcem uważane są za najcieplejsze. Podobnie jak w przypadku kurtek i spodni snowboardowych, podstawowe znaczenie ma jakość materiału, z którego zostały one wykonane.  Im wyższe parametry materiału zewnętrznego i ociepliny tym wyższa jakość rękawic. Na szczycie oczywiście znajduje się Gore-tex.

Kolejnym, ważnym elementem w wyposażeniu rękawic jest system ochrony nadgarstka, który np. w przypadku firmy Level określony jest jako system Biomex. 

Skarpety snowboardowe mają za zadanie utrzymać wysoką ciepłotę stopy i maksymalne odprowadzenie wilgoci, podnosząc w ten sposób komfort i wydłużając czas przebywania na śniegu.


  

Pomożemy w doborze sprzętu

O każdej porze dnia i nocy możesz się z nami skontaktować w sprawie prawidłowego doboru sprzętu. Wiemy, że nie jest to prosta sprawa dlatego nie pękaj i napisz lub zadzwoń!

Dla ułatwienia podajemy wymagane parametry do odpowiedniego doboru sprzętu :

- deski – płeć, wzrost, waga, rozmiar stopy, styl jazdy oraz stopień zaawansowania.


Kontakt z nami:
e-mail: biuro@intersnow.pl
telefon: +48 22 8243173
tel. kom: 601227772