Powrót do zakupów
Kontynuuj zakupy
praktycznie wszyscy producenci desek snowboardowych opisują w jednoznaczny i podobny sposób przeznaczenie desek snowboardowych, co znakomicie ułatwia ich dobór pod tym kątem. Parametr ten w sposób ogólny opisuje zachowanie się desek snowboardowych w określonych warunkach terenowych. Jedne z lepszych desek to: Jones, Slash, Nidecker, Yes, Flow.
All Mountain – uniwersalne, stosunkowo łatwe deski, do jazdy po przygotowanych stokach jak i poza nimi w niezbyt trudnym terenie. Przeznaczone głównie dla początkujących i średnio zaawansowanych snowboardzistów, którzy znajdują się na etapie poszukiwania swojego stylu jazdy. Są jednak w tej kategorii również deski z naprawdę wysokiej półki dla tych, którzy chcą mieć jedną deskę do wszystkiego.
Freestyle – deski do jazdy w snowparkach, stosunkowo miękkie o symetrycznym kształcie i sztywności, zwane również Twin-tip. Jazda na switchu to standard na tego typu deskach. Cofając na tyle, na ile jest to możliwe stance, można z niej umownie zrobić deskę kierunkową. Należy jednak pamiętać, że ze względu na jej symetryczną budowę, nie do końca będzie się ona zachowywać jak typowa deska kierunkowa.
Freeride – kierunkowe deski o znaczącym setbacku, stosowane głównie do szybkiej jazdy po przygotowanych trasach i poza nimi w trudnym terenie oraz puchu. Konstrukcyjnie, krótszy, sztywniejszy tail ułatwia trzymanie deski w skrętach przy dużych prędkościach natomiast wydłużony nose znacząco pomaga podczas surfowania w puchu.
Snow Surf – krótkie, kierunkowe, szerokie deski, o charakterystycznym fish tailu, przeznaczone do surfowania w głębokich puchu oraz w lesie ze względu na swoją zwrotność. Jazda krótkim, dynamicznym skrętem na krawędzi również może sprawić wiele satysfakcji.
Jibbing – stosunkowo krótkie, Twin-tipowe deski o lekko podwiniętych krawędziach, ułatwiających jazdę po murkach, boksach i rurkach. Praktycznie deski tego typu, ze względu na swoją konstrukcję, nie mają innego zastosowania.
Carving – twarde, kierunkowe deski w camberze, do naprawdę szybkiej jazdy na krawędzi po przygotowanym terenie.
Buttering – to stosunkowo krótkie, miękkie, symetryczne deski do zabawy i wykonywania przeróżnych tricków i rotacji na płaskiej desce.
KSZTAŁT DESKI - parametr ten opisuje rozłożenie środka ciężkości ridera w osi wzdłużnej deski. Wyróżniamy dwa podstawowe kształty: symetryczny zwany potocznie Twin Tip oraz kierunkowy, czyli Directional.
Twin Tip – deski symetryczne, przód i tył deski są takiej samej długości, środek ciężkości rozłożony centralnie, kształt stosowany głównie w deskach Freestyle'owych i Jibbowych.
Directional – Są to kierunkowe deski charakteryzujące się wydłużonym nosem w stosunku do jej taila. Stopień tej asymetrii określa setback podawany zazwyczaj w milimetrach. Deski tego typu sprawdzają się najlepiej podczas agresywnej jazdy na krawędzi po przygotowanych stokach oraz poza trasami w puchu. Kształ tej najczęściej jest stosowany w deskach typu Freeride.
Deski typu wide – są to celowo poszerzone w talii deski dla snowboardzistów, którzy używają butów w rozmiarze 45 i większych. W ten sposób deski tego typu nie ograniczają w żaden sposób stylu ich jazdy takiej osoby.
KONSTRUKCJA DESKI – zmiany, jakie przez lata mają miejsce w konstrukcji desek snowboardowych, świadczą o ciągłym rozwoju branży snowboardowej. Początki snowboardingu to klasyczny camber. Obecnie, niemalże każdy producent oferuje swoje customowe konstrukcje, więc jest w czym wybierać. A jest to czynnik zaliczany do jednego z bardziej znaczących, definiujący właściwości desek oraz ich dobór dla konkretnych wymogów każdego ridera.
Camber – to tradycyjna konstrukcja, której cechą charakterystyczną jest to, że podczas jazdy praktycznie cała powierzchnia deski ma styczność ze śniegiem podobnie jak aktywna krawędź przy skrętach, co zapewnia desce doskonałe trzymanie. Deski o takiej konstrukcji są stosunkowo twarde, o sporym popie, co gwarantuje ich stabilność przy wyższych prędkościach, jednak wymagają od riderów wysokich umiejętności technicznych. Skręty muszą być wycinane precyzyjnie bo w przeciwnym przypadku tzw. złapanie krawędzi może skończyć się bolesnym upadkiem lub nawet kontuzją. Konstrukcja wykorzystywana do budowy desek typu: freeride, freestyle, race.
Power Camber – innowacyjna wersja tradycyjnego profilu typu Camber opracowane przez markę Jones, ze wszystkimi jego zaletami, ale pozbawiona efektu „łapania krawędzi”. Promień skrętu deski zwęża się w kierunku końców deski zaś krawędzie w miejscu styku z podłożem są uniesione o jeden stopień. To fazowanie profilu uwalnia krawędzie tam, gdzie lubią ona zaczepiać o podłoże. W konsekwencji uzyskano profil o tradycyjnym, solidnym popie i stabilność kierunkowej cambera z luźniejszym, mniej chwytliwym czuciem deski.
Surf Rocker - Niestandardowy profil typu rocker tip zaprojektowany przez surfera Chrisa Christensona i mający zastosowanie w modelach desek typu Snow Surf. Rocker zaczyna się tuż przed przednimi wiązaniami, zaś ogon deski unosi się tuż za tylnym wiązaniem. Kiedy obciążasz ogon deski, nos wynurza się z łatwością nawet z najgłębszego śniegu.
Clasic Rocker – nazywany potocznie bananem. Deski o takim profilu posiadają wygięte do góry nose i tail, co zapewnia swobodę jazdy, zwrotność i wykonywanie trików na płaskiej desce praktycznie bez efektu łapania krawędzi. Minusem takiego rozwiązania jest słaba stabilność przy większych prędkościach co definiuje jednoznacznie przeznaczenie tego typu desek.
Flat – totalnie płaska konstrukcja wykorzystywana głównie w deskach typu Freestyle. Taki sobie parapet.
Hybrid – praktycznie każdy producent posiada własne konstrukcje łączące kilka tradycyjnych profili. W wyniku takich mariaży powstają mniej bądź bardziej udane konstrukcje zazwyczaj wykorzystywane przez doświadczonych riderów. Przed zakupem tego typu deski warto dokładnie zapoznać się możliwościami jakie oferują np. kontaktując się z producentem, czy też dystrybutorem danej marki.
RODZAJ ŚLIZGU DESKI – jest to element odpowiedzialny za osiąganą przez deskę prędkość. Ślizg najwyższej klasy oferuje najwyższe prędkości, wymaga jednak częstej pielęgnacji a deski z takim ślizgiem należą do najdroższych.
Tłoczony (extruded) – ślizg stosowany w tańszych modelach desek lub w tych, które nie wymagają najwyższych prędkości. Łatwy w konserwacji i naprawie.
Spiekany (sintered) – ta klasa ślizgu posiada wewnętrzny podział. Im wyższy numer tym wyższa klasa (7000, 9000, 9900). Są to szybkie i ultra-szybkie ślizgi, które wymagają dość częstej konserwacji aby wykorzystać ich możliwości w 100%.
FLEX DESKI – czyli sztywność lub twardość deski. Te miękkie są łatwe w prowadzeniu, i z reguły adresowane do początkujących snowboardzistów. Co prawda nie pozwalają na szybką jazdę, ale w dużym stopniu ułatwiają naukę. Deski o średniej i wysokiej twardości oferują lepszą stabilność jazdy, precyzję w prowadzeniu i wycinaniu skrętów, doskonałe trzymanie krawędzi, zapewniają lepszą dynamikę jazdy i wyższe prędkości końcowe. Jak łatwo się domyśleć, wymagają od ich użytkowników wyższych umiejętności. Parametr ten może być opisywany w dwojaki sposób:
a/ w skali od 1 do 10 gdzie im wyższy numer, tym sztywniejsza deska
b/ opisowo – miękka, średnia, twarda.
Wiązania muszą pasować i współpracować z jednej strony z deską, z drugiej zaś z butami snowboardowymi, w których tkwią nasze stopy, za pomocą których sterujemy deską. Generalnie rzecz ujmując, jeśli mamy miękką deskę – dobieramy do niej miękkie wiązania zaś do twardej deski – twarde wiązania. Poniżej omówimy szczegółowo te kwestie. Przodujące marki na rynku, polecane przez nas to: Jones, Flow, Now, Drake, Nidecker
Baza, zwana również podstawą - to płyta, wykonana z kompozytów, aluminium lub z obu tych komponentów jednocześnie. Bazy aluminiowe są sztywniejsze jednak w żaden sposób nie tłumią drgań co w ekstremalnych warunkach może skutkować jej odkształceniem. Dlatego, w połączeniu z bazą, często stosowane są elementy amortyzujące drgania. Mogą to być elementy punktowe w miejscach styku bazy z deską (wiązania Now) lub cienkie warstwy gumy bądź pianki EVA, pokrywające całą spodnią powierzchnię bazy. Oba te rozwiązania, oprócz zapewnienia odpowiedniej amortyzacji, mają również za zadanie idealne dopasowanie i przyleganie powierzchni bazy do deski snowboardowej. Baza posiada otwór montażowy, umożliwiający połączenie jej z deską za pomocą dysków (talerzyków). Do bazy przymocowane są pozostałe elementy wiązań takie jak: paski (strapy) śródstopowe i palcowe, łyżka (hi-back) oraz piętka. Wskazane jest, żeby baza posiada regulowany pedał gazu oraz warstwę amortyzującą pod piętą. Istnieją również rozwiązania, w których cała górna powierzchnia bazy wykonana jest z pianki EVA.
Łyżka - czyli hi-back. Jej ustawienie ma wpływ na naszą pozycję na desce. Im łyżka ustawiona jest pod ostrzejszym kątem, tym nasza pozycja jest niższa. Taka pozycja z kolei zmienia kąt natarcia deski na tylną krawędź. Zdecydowanie zalecamy testowanie różnych ustawień kąta nachylenia łyżki. Kolejny element, za który odpowiedzialny jest hi-back to zapewnienie lub ograniczenie ruchomości bocznej. Wynika to z odpowiedniego profilu łyżki. Jeśli jest ona w miarę płaska to w żaden sposób nie będzie ograniczać nam ruchomości bocznej. Jeśli zaś np. zewnętrzne krawędzie są zaokrąglone, ruchomość ta jest ograniczona i przekłada się na tzw. wsparcie boczne, pożądane np. przy szybkiej jeździe. Kupując wiązania warto mieć ze sobą buty by sprawdzić, czy oba te elementy dobrze do siebie pasują.
Strapy – inaczej paski - śródstopowy, palcowy lub jeden strap jak ma to miejsce w przypadku marki Flow. Wyposażone są w pompki, dzięki którym spinamy je z paskami zębatymi z odpowiednią siłą unieruchamiając buty w wiązaniach. Dobrze jest sprawdzić, z jakiego materiału wykonane są pompki. Te, wykonane z tworzywa są delikatniejsze od aluminiowych, jednak prawidłowe ich użytkowanie zapewni również długi czas pracy. Obecnie pasek palcowy występuje w formie cap strap czyli ma możliwość zapinania go na czubek buta. Rozwiązanie to jest o tyle lepszym rozwiązaniem od starszego typu paska palcowego zapinanego przez wierzchnią cześć buta, że nie wymaga dużej siły aby dobrze unieruchomić but w wiązaniu. Należy mieć na uwadze, że strapy posiadają różny kształt, sztywność i zakres regulacji, więc dobrze jest kupując wiązania mieć ze sobą buty aby sprawdzić dopasowanie tych elementów.
Flex wiązań – wskazane jest, aby twardość wiązań nie odbiegała od twardości deski i butów. Tak dobrane wiązania zapewnią odpowiednią reakcję deski na impulsy sterujące ridera i precyzję prowadzenia.
EST (the channel) - system płynnej regulacji stancu oraz kątów, opatentowany przez markę Burton. Wiązania mocowane są do szyny w desce za pomocą 2 śrub. Większość producentów oferuje w komplecie dyski do desek Burton z systemem channel. |
Zakup źle dobranych butów może obrócić w koszmar wyjazd na deskę. To właśnie w nich spędzamy praktycznie cały dzień. Jeśli podczas pobytu na śniegu zapominamy, że na nogach mamy buty snowboardowe, oznacza to, że dobraliśmy je idealnie. Komfortowe, wygodne, z odpowiednią regulacją i dobrze trzymające piętę – tego właśnie potrzebujemy. To czy nazywają się Nidecker, Northwave czy też ThirtTwo nie ma żadnego znaczenia. Zapomnij o napisach na metkach i pudełkach. Szukaj ich tak długo, aż znajdziesz te idealne.
PODESZWA – ten element buta odpowiedzialny jest za dopasowanie do wiązań snowboardowych, amortyzację oraz za bezpieczne poruszanie się po śniegu.
WKŁADKA WEWNĘTRZNA – to właśnie z wkładką wewnętrzną Twoja stopa oraz łydka ma bezpośredni kontakt. Powinna ona być tak wyprofilowana, żeby idealnie mogła się dopasować do kształtu stopy. W szczególności należy zwrócić baczną uwagę na kostkę, piętę i podbicie. I to w obu butach! Zdarza się, że nasze stopy są nie do końca symetryczne dlatego należy mierzyć bezwzględnie oba buty. W przypadku, gdy nasze stopy nie są tej samej długości, należy dobrać rozmiar do stopy dłuższej. Ponadto, buty wewnętrzne posiadają systemy wzmacniające piętę, komfortowo wyprofilowane i ukształtowane okolice kostek oraz mniej bądź bardziej rozbudowany system wiązania wkładki wewnętrznej. Warto dopytać, jakie elementy amortyzacji są zastosowane w danym modelu. Z reguły jest tak, że im droższy but, tym materiały i zastosowane systemy w danym modelu są wyższej klasy. Warto wybrać buty, które posiadają wkładkę termo-formowalną. Tego typu wkładka jest wygrzewana w specjalnym piecu po czym zakładamy je. W czasie stygnięcia dopasowuje się idealnie do kształtu naszej stopu. Jednak podstawa to mierzyć, mierzyć i jeszcze raz mierzyć buty. Nawet po zakupie – przyjdź do domu, załóż buty i obejrzyj np. wiadomości w TVP1. Jak cię szlak nie trafi to znaczy, że buty są ok.
SYSTEMY SZNUROWANIA – tradycyjna sznurówka, różne wersje systemy szybkiej sznurówki, system BOA. Jest w czym wybierać. Każdy z nich ma swoje zalety i wady co opiszemy poniżej.
Tradycyjny – klasyczna sznurówka, w której nic się nie zatnie. Jednak precyzyjne zawiązanie buta wymaga dość sporo siły co niespecjalnie odpowiada płci pięknej.
System szybkiego sznurowania (quick lace, speed lace) – systemy te, w zależności od producenta, różnią się sposobem prowadzenia linek oraz ich blokadą. Z reguły posiadają dwie niezależne sekcje, odpowiedzialne za wiązanie cholewki i dolnej części buta zaś samo wiązanie zajmuje chwilę. Systemy te o wiele bardziej odpowiadają Paniom, gdyż wymagają o wiele mniej siły, do skutecznego zawiązania buta snowboardowego.
BOA – opatentowany system wykorzystujący stalowe linki oraz specjalnie skonstruowane pokrętła. W tym przypadku siła praktycznie nie jest wymagana, ale trzeba się nakręcić. Rozsznurowanie butów też nie nastręcza żadnych problemów. Istnieją wersję z pojedynczym pokrętłem, oraz bardziej zaawansowane rozwiązania z podwójnym systemem BOA. |
FLEX BUTÓW – tak jak w przypadku wiązań i desek snowboardowych, buty też charakteryzuje ich twardość i ma przełożenie na skuteczność i precyzję prowadzenia deski.
ROZMIAR – to jest podstawa przy doborze butów snowboardowych. Powinien być dobrany na styk. Żadne pół czy cały numer zapasu, jak co poniektórzy sprzedawcy doradzają w zależności od tego, co mają na półce. Jeśli masz jakiekolwiek wątpliwości co do wyboru, szukaj do skutku. W naszym sklepie podajemy rozmiary w centymetrach. Zawsze sprawdzaj tabele rozmiarów.
Jazda bez gogli to jak jazda …. bez gogli. Nie polecamy. Gogle przede wszystkim chronią nasze oczy, poprawiają kontrast i widzenie w trudnych warunkach, gwarantują odpowiednią przepuszczalność promieni słonecznych w warunkach pełnego nasłonecznienia. Poniżej omówimy szczegółowo, na co zwrócić uwagę kupując gogle. Najlepsi producenci gogli to Spy, Dragon, Arnette.
SZYBKA – to umowne określenie. Obecnie jest to zestaw dwóch szybek wykonanych z najlepszych materiałów, gwarantujący perfekcyjne widzenie i ochronę przed promieniowaniem UV. Zewnętrzna szybka posiada dodatkową warstwę zabezpieczającą ją przed zarysowaniami oraz powłoki lustrzane o różnej barwie zapewniające odpowiednią przepuszczalność promieni słonecznych. Kolor samej szybki określa jej przeznaczenie i przydatność do panujących warunków tzn. stopień zachmurzenia czy też pory dnia. Dla przykładu – do jazdy w pełnym słońcu najlepsze są ciemne szybki, z reguły brązowe lub szare z powłoką lustrzaną zaś do jazdy nocnej – żółte lub całkiem przezroczyste. Każdy taki zestaw szybek posiada system wentylacji zabezpieczający gogle przed parowaniem. Producenci gogli posiadają w kolekcji kilka modeli o różnej wielkości i parametrach. Pamiętaj, żeby kupując gogle mieć ze sobą kask. Szczególnie jest to wskazane przy wyborze dużych gogli, o szerokim kącie widzenia.
OPRAWKA – wykonana jest z lekkiego, elastycznego i wytrzymałego tworzywa, gwarantującego idealne dopasowanie do kształtu twarzy użytkownika. Tego typu oprawka nie odkształci się i nie pęknie nawet przy ekstremalnie niskich temperaturach.
PASEK - powinien być szeroki, z powłoką silikonową od wewnętrznej strony, zapewniającą idealne trzymanie powierzchni kasku oraz płynną regulację jego długości
to system szybkiej wymiany szybek wprowadzony przez markę Spy. Umożliwia on błyskawiczną wymianę szybki w zależności od zmieniających się warunków atmosferycznych.
W zamierzchłych czasach jeżdżono nawet w dresach. Łatwo się domyśleć jak taki delikwent wyglądał po pierwszym upadku. Mokry tyłek zwisający do kolan. Doceńmy więc postęp technologiczny i korzystajmy z niego aby zabawa na śniegu była tylko przyjemnością. Przy wyborze kurtki bądź spodni snowboardowych kierujemy się dwoma parametrami charakteryzującymi materiał, z jakiego zostały one wykonane. Są to: wodoodporność i oddychalność.
Wodoodporność – literalnie, jest to parametr informujący o tym ile mm słupa wody jest w stanie wytrzymać dany materiał bez przemakania. Wodoodporność 15 000mm oznacza, że w warunkach laboratoryjnych dany materiał nie przemoknie pod naciskiem słupa wody o wysokości 15 000 milimetrów). Im wyższy ten parametr, tym tkanina jest wyższej jakości zapewniając lepszą wodoodporność.
W zamierzchłych czasach jeżdżono nawet w dresach. Łatwo się domyśleć jak taki delikwent wyglądał po pierwszym upadku. Mokry tyłek zwisający do kolan. Doceńmy więc postęp technologiczny i korzystajmy z niego aby zabawa na śniegu była tylko przyjemnością. Przy wyborze kurtki bądź spodni snowboardowych kierujemy się dwoma parametrami charakteryzującymi materiał, z jakiego zostały one wykonane. Są to: wodoodporność i oddychalność.
Materiałem o najlepszych parametrach technicznych wciąż pozostaje produkt amerykańskiej firmy Gore o nazwie GORE-TEX®. Podstawą tego materiału jest cienka, wodoszczelna, oddychająca membrana GORE-TEX®. Materiał ten wykorzystują do produkcji odzieży snowboardowej wszyscy czołowi producenci branży sportów zimowych tacy jak: Volcom, Westbeach, ThirtTwo.
Uzupełnieniem naszego stroju są dodatki, bez których najlepsza kurtka i spodnie na nic się nie przydadzą. Są to: rękawice snowboardowe, skarpety snowboardowe oraz bielizna termiczna.
Rękawice snowboardowe mogą mieć 5, 2 lub 1 palec. Rękawice pięciopalczaste zapewniają pełną ruchomość natomiast te z jednym palcem uważane są za najcieplejsze. Podobnie jak w przypadku kurtek i spodni snowboardowych, podstawowe znaczenie ma jakość materiału, z którego zostały one wykonane. Im wyższe parametry materiału zewnętrznego i ociepliny tym wyższa jakość rękawic. Na szczycie oczywiście znajduje się Gore-tex.
Kolejnym, ważnym elementem w wyposażeniu rękawic jest system ochrony nadgarstka, który np. w przypadku firmy Level określony jest jako system Biomex.
Skarpety snowboardowe mają za zadanie utrzymać wysoką ciepłotę stopy i maksymalne odprowadzenie wilgoci, podnosząc w ten sposób komfort i wydłużając czas przebywania na śniegu.
O każdej porze dnia i nocy możesz się z nami skontaktować w sprawie prawidłowego doboru sprzętu. Wiemy, że nie jest to prosta sprawa dlatego nie pękaj i napisz lub zadzwoń!
Dla ułatwienia podajemy wymagane parametry do odpowiedniego doboru sprzętu :
- deski – płeć, wzrost, waga, rozmiar stopy, styl jazdy oraz stopień zaawansowania.
Kontakt z nami:
e-mail: biuro@intersnow.pl
telefon: +48 22 8243173
tel. kom: 601227772