Jak dobrać deskę snowboardową?

Jaka jazda Cię interesuje?

kobieta z deską

Przymierzasz się do zakupu deski snowboardowej? Przed zakupem tej idealnej deski, niezbędne jest określenie tego, jaka jazda Cię interesuje. Do wyboru masz klasyczną techniczną jazdę po trasach o różnych trudnościach lub freeride, czyli jazdę poza trasami na nieprzygotowanym śniegu. Innymi rodzajami jazdy są snowpark lub jibb, czyli jazda po snowparku z ukierunkowaniem na przeszkody jibbowe oraz flatground’owe ewolucje. Taki typ desek sprawdzi się w sam raz dla osób, które dopiero zaczynają swoją przygodę ze snowboardem. Ostatni typ jazdy to snowpark, kicker lub halfpipe, czyli jazda w snowparku z ukierunkowaniem na skocznie lub pipe. Ważne jest także to, aby określić swój stopień zaawansowania. Jeśli wiesz już, jaki typ jazdy jest dla Ciebie najodpowiedniejszy oraz to jak sobie radzić na snowboardzie, możemy przejść do kolejnego punktu.

Cztery główne konstrukcje desek

Kolejną istotną sprawą jest profil deski. W deskach snowboardowych można wyróżnić 4 różne konstrukcje desek. Oto one: rocker, camber, flat camber i hybryda. Czym charakteryzują się poszczególne konstrukcje? Już tłumaczymy!

  • Rocker - jej konstrukcja przypomina kształtem banana. Kształt ten wpływa na zwiększenie wybaczalności błędów podczas jazdy. Łatwiej będzie też wygiąć deskę w czasie jazdy na przeszkodach jibbowych, robić triki oraz skręcać. Konstrukcja rocker jest idealna na początek przygody ze snowboardem. Bowiem, przyspiesza start niemal każdej początkującej osobie.
  • Camber - czyli najstarsza konstrukcja desek snowboardowych. Camber charakteryzuje się dwoma punktami styku deski ze śniegiem oraz uniesionym do góry środkiem deski. Ta konstrukcja pomoże Ci utrzymać stabilność nawet podczas szybkiej jazdy. Idealna dla osób, które nastawiają się na duże skocznie snowboardowe.
  • Flat camber - coś pomiędzy rockerem, a camberem. Cała długość deski wykonana jest z płaskiego odcinku rdzenia. Deska flat camber ma nieco mniejszy próg wybaczalności błędów, niż rocker. Jednak, flat camber zagwarantuje większą stabilność przy osiąganiu prędkości na najazdach. Jest to dobra konstrukcja dla osób, które korzystają z najróżniejszych przeszkód snowboardowych.
  • Hybryda - połączenie wszystkich powyższych. Posiada 2 cambery, co sprawia, że ma się wybrzuszenie pod obiema stopami. Podczas jazdy, te 2 cambery się wypłaszczają, dzięki czemu napięcie w desce jest większe. To napięcie uwalnia się na przykład w trakcie skoku, zapewniając przy tym jeszcze większe wybicie.

Spisz swoje rozmiary

Przed pójściem do sklepu, zmierz się dokładnie i zważ. Ważne jest, aby znać swój wzrost, wagę i rozmiar butów. Na ich podstawie dobierane są długość i szerokość deski. Istnieje mnóstwo tabelek, dzięki którym w szybki i prosty sposób można ustalić jak długa ma być deska snowboardowa. Wielu producentów umieszcza je nawet na swoich deskach, aby ułatwić klientom wybór odpowiedniego rozmiaru. Jest pewien sposób, aby sprawdzić czy deska jest dobrze dobrana. Jeśli deska ustawiona pionowo na ziemi sięga jej użytkownikowi do brody - wtedy można powiedzieć o mniej więcej dobrze dobranej desce. Będąc w sklepie ze sprzętem snowboardowym, należy przymierzyć każdy sprzęt i dokładnie się z nim zapoznać. Ważna jest także szerokość deski. Włóż buty snowboardowe i wepnij się w snowboard. Jeśli widzisz, że stopa wystaje na kilka centymetrów od deski, to znak, że musisz mieć szerszą deskę, czyli wersje Wide. Jeśli nie masz pewności, co do tego czy Twoje stopy leżą jak należy czy może odrobinę wystają - zapytaj się sprzedawcy.

Nie bój się próbować!

zjazd na snowboardzie

Dobrze jeśli wiesz jak teoretycznie powinna wyglądać Twoja deska. Jednak teoria nie zawsze ma się do praktyki, dlatego radzimy przymierzać różne modele desek. Jeśli masz taką możliwość, spróbuj przejechać się na kilku różnych rodzajach. Może ku swojemu zdziwieniu, przekonasz się, że lepsza jest dla Ciebie deska, której w ogóle nie brałeś pod uwagę. Życzymy powodzenia w wyborze deski snowboardowej! W razie problemów, skontaktuj się z naszymi specjalistami. Z pewnością doradzą Ci w każdej sytuacji.