Jak dobrać deskę snowboardową? Konstrukcja, rodzaje, przeznaczenie

decha.png

Deska snowboardowa

Niewątpliwie najważniejszym elementem snowboardingu jest deska snowboardowa. Jej odpowiedni dobór ułatwi start i szybki progres początkującym, zaś zaawansowanym pozwoli odkrywać nowe obszary tego sportu

Rodzaje desek snowboardowych i ich przeznaczenie

Praktycznie wszyscy producenci desek snowboardowych opisują w jednoznaczny i podobny sposób przeznaczenie desek snowboardowych, co znakomicie ułatwia ich dobór pod tym kątem. Parametr ten w sposób ogólny opisuje zachowanie się desek snowboardowych w określonych warunkach terenowych. Jedne z lepszych desek to: Jones, Slash, Nidecker, Yes.

am.pngAll Mountain – uniwersalne, stosunkowo łatwe deski snowboardowe, do jazdy po przygotowanych stokach jak i poza nimi w niezbyt trudnym terenie.  Przeznaczone głównie dla początkujących i średnio zaawansowanych snowboardzistów, którzy znajdują się na etapie poszukiwania swojego stylu jazdy. Są jednak w tej kategorii również deski z naprawdę wysokiej półki dla tych, którzy chcą mieć jedną deskę do wszystkiego

am.pngFreestyle – deski do jazdy w snowparkach, stosunkowo miękkie o symetrycznym kształcie i sztywności, zwane również Twin-tip. Jazda na switchu to standard na tego typu deskach. Cofając na tyle, na ile jest to możliwe stance, można z niej umownie zrobić deskę kierunkową. Należy jednak pamiętać, że ze względu na jej symetryczną budowę, nie do końca będzie się ona zachowywać jak typowa deska kierunkowa.

FreerideFreeride kierunkowe deski snowboardowe o znaczącym setbacku, stosowane głównie do szybkiej jazdy po przygotowanych trasach i poza nimi w trudnym terenie oraz puchu. Konstrukcyjnie, krótszy, sztywniejszy tail ułatwia trzymanie deski w skrętach przy dużych prędkościach natomiast wydłużony nose znacząco pomaga podczas surfowania w puchu.

SnowSurfSnow Surf – krótkie, kierunkowe, szerokie deski, o charakterystycznym fish tailu, przeznaczone do surfowania w głębokich puchu oraz w lesie ze względu na swoją zwrotność. Jazda krótkim, dynamicznym skrętem na krawędzi również może sprawić wiele satysfakcji.

JibbingJibbing – stosunkowo krótkie, Twin-tipowe deski o lekko podwiniętych krawędziach, ułatwiających jazdę po murkach, boksach i rurkach. Praktycznie deski tego typu, ze względu na swoją konstrukcję, nie mają innego zastosowania.

CarvingCarving – twarde, kierunkowe deski snowboardowe w camberze, do naprawdę szybkiej jazdy na krawędzi po przygotowanym terenie.

ButteringButtering –to stosunkowo krótkie, miękkie, symetryczne deski do zabawy i wykonywania przeróżnych tricków i rotacji na płaskiej desce.

Jaki kształt deski snowboardowej wybrać?

KSZTAŁT DESKI - parametr ten opisuje rozłożenie środka ciężkości ridera w osi wzdłużnej deski. Wyróżniamy dwa podstawowe kształty: symetryczny zwany potocznie Twin Tip oraz kierunkowy, czyli Directional.  

Twin Tip

Twin Tip – deski symetryczne, przód i tył deski są takiej samej długości, środek ciężkości rozłożony centralnie, kształt stosowany głównie w deskach Freestyle'owych i Jibbowych.

Directional – Są to kierunkowe deski charakteryzujące się wydłużonym nosem w stosunku do jej taila. Stopień tej asymetrii określa setback podawany zazwyczaj w milimetrach. Deski tego typu sprawdzają się najlepiej podczas agresywnej jazdy na krawędzi po przygotowanych stokach oraz poza trasami w puchu. Kształt ten najczęściej jest stosowany w deskach typu Freeride.

Deski typu wide

Deski typu wide – są to celowo poszerzone w talii deski dla snowboardzistów, którzy używają butów w rozmiarze 45 i większych. W ten sposób deski tego typu nie ograniczają w żaden sposób stylu ich jazdy takiej osoby.


Konstrukcje desek snowboardowych i ich cechy

Zmiany, jakie przez lata mają miejsce w konstrukcji desek snowboardowych, świadczą o ciągłym rozwoju branży snowboardowej. Początki snowboardingu to klasyczny camber. Obecnie, niemalże każdy producent oferuje swoje customowe konstrukcje, więc jest w czym wybierać. A jest to czynnik zaliczany do jednego z bardziej znaczących, definiujący właściwości desek oraz ich dobór dla konkretnych wymogów każdego ridera.

 Camber

Camber – to tradycyjna konstrukcja, której cechą charakterystyczną jest to, że podczas jazdy praktycznie cała powierzchnia deski ma styczność ze śniegiem podobnie jak aktywna krawędź przy skrętach, co zapewnia desce doskonałe trzymanie. Deski o takiej konstrukcji są stosunkowo twarde, o sporym popie, co gwarantuje ich stabilność przy wyższych prędkościach, jednak wymagają od riderów wysokich umiejętności technicznych. Skręty muszą być wycinane precyzyjnie bo w przeciwnym przypadku tzw. złapanie krawędzi może skończyć się bolesnym upadkiem lub nawet kontuzją. Konstrukcja wykorzystywana do budowy desek typu: freeride, freestyle, race.

Power Camber innowacyjna wersja tradycyjnego profilu typu Camber opracowane przez markę Jones, ze wszystkimi jego zaletami, ale pozbawiona efektu „łapania krawędzi”. Promień skrętu deski zwęża się w kierunku końców deski zaś krawędzie w miejscu styku z podłożem są uniesione o jeden stopień. To fazowanie profilu uwalnia krawędzie tam, gdzie lubią ona zaczepiać o podłoże. W konsekwencji uzyskano profil o tradycyjnym, solidnym popie i stabilność kierunkowej cambera z luźniejszym, mniej chwytliwym czuciem deski.

 

Surf Rocker - Niestandardowy profil typu rocker tip zaprojektowany przez surfera Chrisa Christensona i mający zastosowanie w modelach desek typu Snow Surf. Rocker zaczyna się tuż przed przednimi wiązaniami, zaś ogon deski unosi się tuż za tylnym wiązaniem. Kiedy obciążasz ogon deski, nos wynurza się z łatwością nawet z najgłębszego śniegu.

 

Clasic Rocker – nazywany potocznie bananem. Deski o takim profilu posiadają wygięte do góry nose i tail, co zapewnia swobodę jazdy, zwrotność i wykonywanie trików na płaskiej desce praktycznie bez efektu łapania krawędzi. Minusem takiego rozwiązania jest słaba stabilność przy większych prędkościach co definiuje jednoznacznie przeznaczenie tego typu desek.  

Flat – totalnie płaska konstrukcja wykorzystywana głównie w deskach typu Freestyle. Taki sobie parapet.

Hybrid – praktycznie każdy producent posiada własne konstrukcje łączące kilka tradycyjnych profili. W wyniku takich mariaży powstają mniej bądź bardziej udane konstrukcje zazwyczaj wykorzystywane przez doświadczonych riderów. Przed zakupem tego typu deski warto dokładnie zapoznać się możliwościami jakie oferują np. kontaktując się z producentem, czy też dystrybutorem danej marki.  


RODZAJ ŚLIZGU DESKI – jest to element odpowiedzialny za osiąganą przez deskę prędkość. Ślizg najwyższej klasy oferuje najwyższe prędkości, wymaga jednak częstej pielęgnacji a deski z takim ślizgiem należą do najdroższych.

tlocz.png

Tłoczony (extruded) – ślizg stosowany w tańszych modelach desek lub w tych, które nie wymagają najwyższych prędkości. Łatwy w konserwacji i naprawie.

spiek.png

Spiekany (sintered) – ta klasa ślizgu posiada wewnętrzny podział. Im wyższy numer tym wyższa klasa (7000, 9000, 9900). Są to szybkie i ultra-szybkie ślizgi, które wymagają dość częstej konserwacji aby wykorzystać ich możliwości w 100%.    


FLEX DESKI – czyli sztywność lub twardość deski snowboardowej. Te miękkie są łatwe w prowadzeniu, i z reguły adresowane do początkujących snowboardzistów. Co prawda nie pozwalają na szybką jazdę, ale w dużym stopniu ułatwiają naukę. Deski o średniej i wysokiej twardości oferują lepszą stabilność jazdy, precyzję w prowadzeniu i wycinaniu skrętów, doskonałe trzymanie krawędzi, zapewniają lepszą dynamikę jazdy i wyższe prędkości końcowe. Jak łatwo się domyśleć, wymagają od ich użytkowników wyższych umiejętności. Parametr ten może być opisywany w dwojaki sposób: a/ w skali od 1 do 10 gdzie im wyższy numer, tym sztywniejsza deska, b/ opisowo – miękka, średnia, twarda.